Aktualności


Stare budynki gminy Stęszew - wernisaż wystawy

W dniu wczorajszym, 27 września br. w Muzeum Regionalnym w Stęszewie miał miejsce wernisaż wystawy „Zatrzymać w kadrze: Stare budynki gminy Stęszew”. Przybyłym gościom została przedstawiona idea powstania ekspozycji, inspiracje jej zorganizowania oraz anegdoty związane z wykonywaniem poszczególnych zdjęć. Autorem fotografii wystawowych, a także galerii z wczorajszego wernisażu jest redaktor Kurier Lokalnego, Seweryn Kaczmarek.

Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 6
Foto 8
Foto 7
Foto 5
Foto 1

Stare budynki gminy Stęszew - wystawa

Muzeum Regionalne w Stęszewie serdecznie zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej pt. „Zatrzymać w kadrze: Stare budynki gminy Stęszew”. Na ekspozycję składają się zdjęcia ukazujące zanikającą architekturę naszej najbliższej okolicy. Celem wystawy jest ocalenie od zapomnienia tych zabudowań, które w najbliższej przyszłości będą istniały już tylko na kartach historii. Zachęcamy więc nie tylko do odwiedzania naszej wystawy, ale też do dokumentowania dziejów przeszłości podczas pieszych czy rowerowych wycieczek. Pogłębianie wiedzy o naszej przeszłości to bowiem nie tylko zgłębianie informacji pisanych, ale również zachowywanie jej w kadrach aparatów fotograficznych.

Wernisaż wystawy Zatrzymać w kadrze: Stare budynki gminy Stęszew” odbędzie się dnia 27 września br. Ekspozycja będzie czynna do dnia 31 stycznia 2019 roku. Serdecznie zapraszamy!


80-lecie R.O.D. Stęszew - kiszenie kapusty


W dniu 8 września br. Muzeum Regionalne w Stęszewie przeprowadziło pokaz kiszenia kapusty na terenie stęszewskich ogrodów działkowych. Wydarzenie to było jednym z elementów obchodów jubileuszu 80-lecia działalności Ogrodów Działkowych w Stęszewie. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z udziału pracowników i sympatyków Muzeum w świętowaniu doniosłej rocznicy.

Zdjęcie 3
Zdjęcie 5
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 12

Grupa Rękodzieła Artystycznego Stęszew - spotkania

GRA


Dożynki gminne 26.08.2018

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprezentowało się na gminnym święcie plonów w Jeziorkach. Oprócz eksponatów muzealnych na naszym stanowisku swoje wyroby prezentowały panie z Grupy Rękodzieła Artystycznego, działającego przy stęszewskim Muzeum. Wystawione zostały piękne koronkowe obrusy, biżuteria, wyroby wykonane na drutach lub szydełku oraz obrazki haftowane wstążkami. 

W przyszłym roku stęszewska Grupa Rękodzieła Artystycznego działająca przy Muzeum, będzie obchodziła 10-lecie swojego istnienia. 

Przy okazji pragniemy przypomnieć, iż w dniu 4 września br. o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie członkiń Grupy Rękodzieła Artystycznego w Stęszewie. Zapraszamy także wszystkich chętnych, którzy chcieliby kontynuować tradycje rękodzielnicze i nauczyć się tworzenia pięknych dziel sztuki.

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6

"Szeroko na Wąskiej"

W dniu 15 sierpnia br. Muzeum Regionalne w Stęszewie jak co roku brało udział w imprezie pt. „Szeroko na Wąskiej”, organizowanej przez sąsiednią Gminę Mosina. Jest to wydarzenie, na którym prezentowana jest twórczość z wielu dziedzin sztuki. Stęszew reprezentowały Panie z Grupy Rękodzieła Artystycznego, działającego przy naszym Muzeum Regionalnym. 

W tym roku impreza pt. „Szeroko na Wąskiej” była wyjątkowo bogata, jako że została zorganizowana w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 170-rocznicę proklamowania Rzeczypospolitej Mosińskiej podczas Wiosny Ludów 1848.

Foto 1
Foto 2
Foto 3

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

15 sierpnia br. w naszej gminie wzorem lat poprzednich obchodzono rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W ten dzień wspominamy szczególnie uczestników wojny polsko-bolszewickiej pochodzących ze Stęszewa: Kazimierza Kosickiego, patrona jednej z ulic naszego miasta i porucznika Andrzeja Gmerka – do chwili śmierci w 2004 roku najstarszego mieszkańca Stęszewa.

Uroczystości upamiętniające obejmowały mszę świętą odprawioną w kościele Św. Trójcy oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem walk niepodległościowych na rynku. W składaniu kwiatów uczestniczyła również delegacja składająca się z pracowników stęszewskich instytucji kulturalnych, w tym Muzeum Regionalnego w Stęszewie.

Pamięć o kolejnych rocznicach Bitwy Warszawskiej ma dla nas szczególne znaczenie ze względu na wspomnianego wyżej i porucznika Andrzeja Gmerka, który przez szereg lat stanowił żywe źródło historyczne o tematyce wojny 1920 roku. Pamiętajmy zatem o bohaterstwie naszych mieszkańców podczas nawały bolszewickiej 1920 roku także w kolejnych latach.

Foto 1
Foto 2
Foto 3

Stęszew w retrospekcji - wystawa czasowa

Podczas obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Muzeum Regionalnym w Stęszewie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Stęszew w retrospekcji”, której autorkami są uczennice stęszewskiego gimnazjum: Sara Bednarczyk, Zuzanna Golec i Anna Grzelczak. Na ekspozycję składają się fotografie zabudowy Stęszewa sprzed kilkudziesięciu lat i w chwili obecnej. Podziwiając zdjęcia można zatem porównać, jak zmieniał się krajobraz miasta na przestrzeni kilku/kilkunastu dekad. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Muzeum i obejrzenia wystawy. Ekspozycja będzie czynna do 30 września br.

DSC 6977 (jpg)
DSC 7067 (jpg)
DSC 7112 (jpg)
DSC 7118 (jpg)
DSC 7124 (jpg)
DSC 7130 (jpg)
DSC 7131 (jpg)
DSC 7133 (jpg)
DSC 7134 (jpg)
DSC 7146 (jpg)
DSC 7156 (jpg)
DSC 7170 (jpg)
DSC 7180 (jpg)
DSC 7192 (jpg)
DSC 7194 (jpg)

Harmonogram imprez kulturalnych na miesiące maj i czerwiec 2018 roku 2

3 maj 2018

– otwarcie wystawy fotograficznej uczniów Szkoły Podstawowej ze Stęszewa;

8, 10, 22 i 24 maj 2018

– zajęcia Grupy Rękodzieła Artystycznego;

17 maj 2018

– pokaz ręcznego wyrobu masła;

15 czerwiec 2018

– otwarcie wystawy czasowej pt. „100-lecie Powstania Wielkopolskiego w Stęszewie”, połączone z promocją albumu fotograficznego;

23 czerwiec 2018

– udział Muzeum Regionalnego w Dniach Stęszewa;

 

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia!

Wystawa czasowa "Stęszew w retrospekcji" 2

Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza do odwiedzania fotograficznej wystawy czasowej pt. "Stęszew w retrospekcji". Na ekspozycję składają się zdjęcia dawnej i współczesnej zabudowy miasta, wykonane przez uczennice stęszewskiego Gimnazjum:Sarę Bednarczyk, Zuzannę Golec i Annę Grzelczak.Wystawa będzie czynna do 30 września br. Zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji!Stęszew 2014