Aktualności


Wernisaż 14.12.2018

Józef Piłsudzki w towarzystwie „łapaczy snów” w Stęszewskim

Muzeum.

W dniu 14 grudnia 2018 odbył się wernisaż dwóch wystaw.

Pierwsza z nich była zatytułowana: „Poznając przeszłość łatwiej tworzyć

przyszłość. Kobiety i mężczyźni Niepodległej.” Jest to wystawa

fotograficzna autorstwa Pani Magdaleny Sikorskiej ze Szkoły

Podstawowej w Modrzu. Na zdjęciach można obejrzeć znane osoby z

czsów Powstania Wielkopolskiego w które wcieliły się dzieci z klasy

trzeciej z Modrza. Są one pięknie ucharakteryzowane i przedstawione na

tle pięknych wnętrz pałacu w Będlewie.

Druga wystawa miała tytuł: „Łapacze snów Anny Borowskiej ze

Stęszewa”. Są to oryginalne dzieła sztuki rękodzielniczej wykonane przez

młodą mieszkankę naszego miasta. Służą do zatrzymywania złych i

przyciągania dobrych snów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do

odwiedzin w naszym Muzeum. Obie wystawy można obejrzeć do kończ

lutego 2019 roku.

W 1
W 2
W 3
W 4
W 6
W 7
W 9
W 10
W 11

IV Gminny Konkurs Gwary „Pogodejmy jak downi”

W dniu 30 listopada 2018 r. odbył się w Stęszewie IV Gminny Konkurs Gwary. Organizatorami byli: Muzeum Regionalne oraz Dom Kultury w Stęszewie, natomiast patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Stęszew, p. Włodzimierz Pinczak. Patronat medialny objęła z kolei redakcja Kuriera Lokalnego z Kościana. Do konkursu zgłoszono 37 zawodników ze szkół w Stęszewie, Modrzu, Jeziorkach i Strykowie oraz z przedszkoli w Stęszewie i Strykowie.

Konkurs przeprowadzono w 4 kategoriach wiekowych:

·        

Dzieci przedszkolne;

·        

Uczniowie klas I-III;

·        

Uczniowie klas IV-VI;

·        

Uczniowie klas VII i oddziałów gimnazjalnych;

Uczestnicy zaprezentowali zróżnicowany poziom, jednak trzeba zauważyć, że z roku na rok występy poszczególnych osób biorących udział w konkursie są coraz lepsze. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami i słodyczami, a dodatkowe nagrody książkowe o gwarze wielkopolskiej ufundowała redakcja Kuriera Lokalnego z Kościana.

Lista laureatów IV Gminnego Konkursu Gwary „Pogodejmy jak downi” prezentuje się następująco:

I w kategorii przedszkolnej:

1.     

Aleksander Przybysz ex-aequo z Bruno Galo

2.     

Emilia Matuszewska

3.     

Zuzanna Dobrzyńska

II w kategorii klas I-III:

1.     

Aleksandra Pawlik

2.     

Adrianna Brzostowska

3.     

Marta Dokowicz

III w kategorii klas IV-VI:

1.     

Nicola Przybylska

2.     

Oskar Fechner

3.     

Franciszek Kośmider

Wyróżnieni: Michał Nowicki, Wiktoria Majorczyk, Marika Kaczmarek

IV w kategorii klas VII i gimnazjum:

1.     

Ewa Górecka

2.     

Anna Szczeszek

3.     

Adam Szymoniak

Jury w składzie: Weronika Polaczyk – przewodnicząca, Seweryn Kaczmarek i Katarzyna Jóźwiak – członkowie przyznało Grand Prix IV Gminnego Konkursu Gwary „Pogodejmy jak downi” Aleksandrze Pawlik.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach imprezy. 

Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5
Foto 7

Obchody 100-lecia Niepodległości Polski w Stęszewie - galeria zdjęć


100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę przyniosło w całym kraju szereg imprez okolicznościowych, także w mniejszych miejscowościach. Uroczystości ku pamięci bohaterów walk o niepodległość nie mogło zabraknąć również w Stęszewie. Zostali oni uhonorowani poprzez odprawienie Mszy Św. W ich intencji oraz tradycyjnym złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem na rynku. Podobnie jak w całej Polsce odśpiewano około południa hymn państwowy, co przy licznym udziale mieszkańców miasta wypadło szczególnie doniośle. Obchody Święta Niepodległości uzupełniła krótka akademia okolicznościowa zorganizowana przez Dom Kultury.

Z kolei po oficjalnych uroczystościach na rynku Muzeum Regionalne w Stęszewie przygotowało tradycyjny już poczęstunek rogalami świętomarcińskimi oraz ciepłą kawą lub herbatą. 

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z stęszewskich obchodów Święta Niepodległości. Zapraszamy do oglądania.

Foto 1
Foto 3
Foto 4
Foto 2

100 lecie Niepodległości Polski - uroczystości rocznicowe


11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapy Europy. Za kilka dni będziemy przeżywali okrągłą, 100 rocznicę tego doniosłego wydarzenia. W ramach lokalnych, stęszewskich obchodów Święta Niepodległości w kościele parafialnym p. w. Św. Trójcy zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy niepodległościowych uroczystości udadzą się na rynek, by złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych oraz wysłuchać programu okolicznościowego.

Bezpośrednio po uroczystościach na rynku Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza na poczęstunek rogalami świętomarcińskimi oraz ciepłą kawą lub herbatą.

Przypominamy również, że w salach muzealnych cały czas można zwiedzać wystawę czasową poświęconą 100-leciu Powstania Wielkopolskiego w Stęszewie, a także ekspozycję fotograficzną ukazującą stare budynki Gminy Stęszew. Serdecznie zapraszamy!

Apelujemy także o wywieszenie w najbliższych dniach flagi narodowej z okazji Święta Niepodległości!

698
Logo 100-lecia Powstania

Pokaz kiszenia kapusty 2018 - galeria zdjęć

Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5
Foto 6
Foto 7
Foto 8
Foto 9Pokaz jesiennego kiszenia kapusty 2018

W najbliższy czwartek (18 października br.) Muzeum Regionalne po raz kolejny organizuje pokaz jesiennego kiszenia kapusty. Wydarzenie w szczególności jest skierowane do grup przedszkolnych i szkolnych, ale zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia w tym dniu naszej placówki. Do zobaczenia na pokazie!


Stare budynki gminy Stęszew - wernisaż wystawy

W dniu wczorajszym, 27 września br. w Muzeum Regionalnym w Stęszewie miał miejsce wernisaż wystawy „Zatrzymać w kadrze: Stare budynki gminy Stęszew”. Przybyłym gościom została przedstawiona idea powstania ekspozycji, inspiracje jej zorganizowania oraz anegdoty związane z wykonywaniem poszczególnych zdjęć. Autorem fotografii wystawowych, a także galerii z wczorajszego wernisażu jest redaktor Kurier Lokalnego, Seweryn Kaczmarek.

Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 6
Foto 8
Foto 7
Foto 5
Foto 1

Stare budynki gminy Stęszew - wystawa

Muzeum Regionalne w Stęszewie serdecznie zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej pt. „Zatrzymać w kadrze: Stare budynki gminy Stęszew”. Na ekspozycję składają się zdjęcia ukazujące zanikającą architekturę naszej najbliższej okolicy. Celem wystawy jest ocalenie od zapomnienia tych zabudowań, które w najbliższej przyszłości będą istniały już tylko na kartach historii. Zachęcamy więc nie tylko do odwiedzania naszej wystawy, ale też do dokumentowania dziejów przeszłości podczas pieszych czy rowerowych wycieczek. Pogłębianie wiedzy o naszej przeszłości to bowiem nie tylko zgłębianie informacji pisanych, ale również zachowywanie jej w kadrach aparatów fotograficznych.

Wernisaż wystawy Zatrzymać w kadrze: Stare budynki gminy Stęszew” odbędzie się dnia 27 września br. Ekspozycja będzie czynna do dnia 31 stycznia 2019 roku. Serdecznie zapraszamy!


80-lecie R.O.D. Stęszew - kiszenie kapusty


W dniu 8 września br. Muzeum Regionalne w Stęszewie przeprowadziło pokaz kiszenia kapusty na terenie stęszewskich ogrodów działkowych. Wydarzenie to było jednym z elementów obchodów jubileuszu 80-lecia działalności Ogrodów Działkowych w Stęszewie. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z udziału pracowników i sympatyków Muzeum w świętowaniu doniosłej rocznicy.

Zdjęcie 3
Zdjęcie 5
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 12

Grupa Rękodzieła Artystycznego Stęszew - spotkania

GRAStęszew 2014