Aktualności


Grupa Rękodzieła Artystycznego Stęszew - spotkania

GRA


Dożynki gminne 26.08.2018

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprezentowało się na gminnym święcie plonów w Jeziorkach. Oprócz eksponatów muzealnych na naszym stanowisku swoje wyroby prezentowały panie z Grupy Rękodzieła Artystycznego, działającego przy stęszewskim Muzeum. Wystawione zostały piękne koronkowe obrusy, biżuteria, wyroby wykonane na drutach lub szydełku oraz obrazki haftowane wstążkami. 

W przyszłym roku stęszewska Grupa Rękodzieła Artystycznego działająca przy Muzeum, będzie obchodziła 10-lecie swojego istnienia. 

Przy okazji pragniemy przypomnieć, iż w dniu 4 września br. o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie członkiń Grupy Rękodzieła Artystycznego w Stęszewie. Zapraszamy także wszystkich chętnych, którzy chcieliby kontynuować tradycje rękodzielnicze i nauczyć się tworzenia pięknych dziel sztuki.

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6

"Szeroko na Wąskiej"

W dniu 15 sierpnia br. Muzeum Regionalne w Stęszewie jak co roku brało udział w imprezie pt. „Szeroko na Wąskiej”, organizowanej przez sąsiednią Gminę Mosina. Jest to wydarzenie, na którym prezentowana jest twórczość z wielu dziedzin sztuki. Stęszew reprezentowały Panie z Grupy Rękodzieła Artystycznego, działającego przy naszym Muzeum Regionalnym. 

W tym roku impreza pt. „Szeroko na Wąskiej” była wyjątkowo bogata, jako że została zorganizowana w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 170-rocznicę proklamowania Rzeczypospolitej Mosińskiej podczas Wiosny Ludów 1848.

Foto 1
Foto 2
Foto 3

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

15 sierpnia br. w naszej gminie wzorem lat poprzednich obchodzono rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W ten dzień wspominamy szczególnie uczestników wojny polsko-bolszewickiej pochodzących ze Stęszewa: Kazimierza Kosickiego, patrona jednej z ulic naszego miasta i porucznika Andrzeja Gmerka – do chwili śmierci w 2004 roku najstarszego mieszkańca Stęszewa.

Uroczystości upamiętniające obejmowały mszę świętą odprawioną w kościele Św. Trójcy oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem walk niepodległościowych na rynku. W składaniu kwiatów uczestniczyła również delegacja składająca się z pracowników stęszewskich instytucji kulturalnych, w tym Muzeum Regionalnego w Stęszewie.

Pamięć o kolejnych rocznicach Bitwy Warszawskiej ma dla nas szczególne znaczenie ze względu na wspomnianego wyżej i porucznika Andrzeja Gmerka, który przez szereg lat stanowił żywe źródło historyczne o tematyce wojny 1920 roku. Pamiętajmy zatem o bohaterstwie naszych mieszkańców podczas nawały bolszewickiej 1920 roku także w kolejnych latach.

Foto 1
Foto 2
Foto 3

Stęszew w retrospekcji - wystawa czasowa

Podczas obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Muzeum Regionalnym w Stęszewie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Stęszew w retrospekcji”, której autorkami są uczennice stęszewskiego gimnazjum: Sara Bednarczyk, Zuzanna Golec i Anna Grzelczak. Na ekspozycję składają się fotografie zabudowy Stęszewa sprzed kilkudziesięciu lat i w chwili obecnej. Podziwiając zdjęcia można zatem porównać, jak zmieniał się krajobraz miasta na przestrzeni kilku/kilkunastu dekad. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Muzeum i obejrzenia wystawy. Ekspozycja będzie czynna do 30 września br.

DSC 6977 (jpg)
DSC 7067 (jpg)
DSC 7112 (jpg)
DSC 7118 (jpg)
DSC 7124 (jpg)
DSC 7130 (jpg)
DSC 7131 (jpg)
DSC 7133 (jpg)
DSC 7134 (jpg)
DSC 7146 (jpg)
DSC 7156 (jpg)
DSC 7170 (jpg)
DSC 7180 (jpg)
DSC 7192 (jpg)
DSC 7194 (jpg)

Harmonogram imprez kulturalnych na miesiące maj i czerwiec 2018 roku 2

3 maj 2018

– otwarcie wystawy fotograficznej uczniów Szkoły Podstawowej ze Stęszewa;

8, 10, 22 i 24 maj 2018

– zajęcia Grupy Rękodzieła Artystycznego;

17 maj 2018

– pokaz ręcznego wyrobu masła;

15 czerwiec 2018

– otwarcie wystawy czasowej pt. „100-lecie Powstania Wielkopolskiego w Stęszewie”, połączone z promocją albumu fotograficznego;

23 czerwiec 2018

– udział Muzeum Regionalnego w Dniach Stęszewa;

 

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia!

Wystawa czasowa "Stęszew w retrospekcji" 2

Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza do odwiedzania fotograficznej wystawy czasowej pt. "Stęszew w retrospekcji". Na ekspozycję składają się zdjęcia dawnej i współczesnej zabudowy miasta, wykonane przez uczennice stęszewskiego Gimnazjum:Sarę Bednarczyk, Zuzannę Golec i Annę Grzelczak.Wystawa będzie czynna do 30 września br. Zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji!


Wielkanocne kartki pocztowe - wystawa 2

Muzeum Regionalne w Stęszewie serdecznie zaprasza do zwiedzania ekspozycji Wielkanocnych kartek świątecznych. Wystawa prezentuje zbiór pocztówek, pochodzących z wielu krajów i okresów czasowych. Kolekcję można podziwiać w siedzibie Muzeum do dnia 25 kwietnia br. w godzinach otwarcia placówki 10:00-14:00, od wtorku do niedzieli. Zachęcamy do obejrzenia wystawy!


Rocznica wyzwolenia Stęszewa spod okupacji niemieckiej

25 stycznia br. Stęszew obchodził 73 rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Oswobodzenie ziem naszej Małej Ojczyzny przez Armię Czerwoną dokonało się po stoczeniu potyczek strzeleckich między innymi w rejonie zakładów roszarniczych czy w pobliżu nie istniejącego dzisiaj kościoła ewangelickiego, na którego wieży żołnierze niemieccy umieścili stanowisko obserwacyjno-snajperskie. Natomiast duże straty wycofujące się jednostki niemieckiego Wehrmachtu poniosły w rejonie cmentarza – w wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez Rosjan z okolic Krąplewa.

73 rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji III Rzeszy niemieckiej stęszewskie instytucje kultury  - Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Publiczna uczciły w dniu 25 stycznia br. (czwartek) złożeniem wiązanek kwiatów przez dyrektorów placówek, p. Katarzynę Jóźwiak i p. Alicję Skrzypczak. Zachęcamy przy tej okazji mieszkańców Stęszewa, aby oprócz rocznic narodowych i państwowych, świętowali także ważne wydarzenia lokalnej historii. Są one bowiem równie ważne w budowaniu trwałej świadomości patriotycznej zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń naszych Rodaków. 

Wyzwolenie - 25 styczna - rocznica 1
Wyzwolenie - 25 styczna - rocznica 2

26 Finał WOŚP w Muzeum

W minioną niedzielę, 14 stycznia br. Muzeum Regionalne w Stęszewie po raz trzeci wzięło udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach ogólnopolskiej zbiórki, organizowanej w całym kraju w ramach 26 Finału WOŚP, nasza placówka częstowała przede wszystkim porcją bigosu, przyrządzonego z kapusty ukiszonej podczas corocznych pokazów odbywających się w Muzeum. Ponadto na rzecz Fundacji WOŚP licytowano w Muzeum przygotowaną wcześniej konfiturę z dyni i pomarańczy, chleb ze smalcem domowej roboty oraz rogaliki, placek makowy, a także babkę z jabłkiem. Ostatecznie muzealny sztab WOŚP zebrał sumę 1088 złotych.

Akcję WOŚP wraz z Muzeum wspomagała również licytacją swoich pamiątek historycznych p. Zbigniew Tomaszewski ze Stęszewa, który fundusze do orkiestrowej puszki zbierał w mundurze Powstańca Wielkopolskiego.

Zebrana przez p. Z. Tomaszewskiego suma zamknęła się w kwocie 1788 złotych. Dodatkowo Pan Z. Tomaszewski przekazał na licytację WOŚP Fiata 126p, z którego sprzedaży udało mu się pozyskać sumę 1100 złotych.

Wszystkim, którzy w dniu 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedzili Muzeum i wsparli akcję zbierania pieniędzy na wyrównanie szans w leczeniu noworodków, serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych Finałach WOŚP na terenie naszej placówki.

kj 1
kj 2
kj 3
kj 5


Stęszew 2014