Aktualności


99 Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W dniu 27 grudnia br. w Stęszewie świętowano 99 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ramach obchodów Muzeum Regionalne zorganizowało pokaz grupy rekonstrukcyjnej, inscenizującej patrole powstańcze na ulicach Stęszewa. Oprócz tego na płycie stęszewskiego rynku zbudowano posterunek powstańczy ze szlabanem i budką strażniczą oraz powstańczy punkt sanitarny. Eksponatów do wzniesienia rocznicowej scenografii dostarczył Zbigniew Tomaszewski ze Stęszewa.

Po południu o godzinie 17 w kościele p. w. Świętej Trójcy w Stęszewie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpił przemarsz pod pomnik na rynku i dalsza część uroczystości. Pod obeliskiem zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a obchody zwieńczył okolicznościowy występ dzieci z zespołu szkolno-przedszkolnego w Jeziorkach. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia!

ka 2
ka 3
ka 4
ka 5
ka 6
ka 8
ka 9
ka 10
ka 11
ka 14
ka 15
ka 16
ka 17

Zajęcia nt. zwyczajów świątecznych 2

W grudniu 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Stęszewie odbywały się zajęcia dotyczące zwyczajów świątecznych i wigilijnych, w których uczestniczyły grupy uczniów z poznańskich szkół podstawowych. Spotkania te już po raz kolejny zorganizował poznański przewodnik wycieczek Maciej Rosa i podobnie jak w poprzednich latach cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Oprócz zaznajamiania się z obrzędami Świąt Bożego Narodzenia, dzieci miały też okazję poznać historię ziemi stęszewskiej. Uczniom towarzyszyli także rodzice, którzy wysłuchiwali opowieści o dziejach Stęszewa z niemniejszym zaciekawieniem. Po wizycie w Muzeum Regionalnym w Stęszewie, goście z Poznania wyruszyli na zwiedzanie fabryki bombek w Rostarzewie pod Wolsztynem. 

s dzieci muzeum 1
s dzieci muzeum 2
s dzieci muzeum 3
s dzieci muzeum 4
s dzieci muzeum 6
s dzieci muzeum 8
s dzieci muzeum 9
s dzieci muzeum 10

Święto Niepodległości - galeria 2

11 listopada br. w przeddzień wielkiej rocznicy odzyskania niepodległości obchodziliśmy w Stęszewie święto związane z upływem 99 lat od powrotu Polski na mapy Europy. Tradycyjnym uroczystościom w kościele i na stęszewskim rynku towarzyszyły cykliczne już wydarzenia w Muzeum Regionalnym. Oprócz charakterystycznych dla tego dnia rogali świętomarcińskich została otwarta wystawa czasowa poświęcona kolekcji bożonarodzeniowych kartek świątecznych. Ekspozycja zawiera zarówno egzemplarze przed, jak i powojenne. Kartki pochodzą przede wszystkim z Polski, ale również z Czech, Niemiec czy krajów skandynawskich. Świąteczne pocztówki będzie można podziwiać do 2 lutego 2018 roku. Serdecznie zapraszamy!

kj 4
kj 5
kj 6
kj 7
kj 8
kj 9
kj 11
kj 12
kj 14
kj 15

"III Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej POGODEJMY JAK DOWNI" 2

Muzeum Regionalne w Stęszewie wspólnie z Domem Kultury zorganizowało w dniu 28 października 2017 roku III Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej. Cieszył się on dużą popularnością wśród młodzieży szkolnej – zgłosiła się grupa 36 uczniów.  Zabrakło niestety osoby dorosłej, która by tak jak w poprzednich latach odważyła się zaprezentować na scenie. 

Występy uczniów, którzy zgłosili się do konkursu, stały na bardzo wysokim poziomie i były dobrze przygotowane. Nie brakowało również wśród uczestników ciekawie dobranych strojów, a licznie zgromadzona publiczność nagradzała kolejnych występujących gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku nie zabraknie chętnych do udziału w konkursie.

Pragniemy zaznaczyć, że największym powodzeniem cieszył się występ Franka Kośmidra z Modrza, zatytułowany „Jednakowoż buda”.  On też otrzymał „Grand Prix” festiwalu. Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Urzędu Gminy www.steszew.pl  Wszyscy laureaci i osoby wyróżnione otrzymali nagrody książkowe.

ka 3
ka 4
ka 5
ka 6
ka 7
ka 8
ka 9

Pokaz kiszenia kapusty 2017 - galeria 2

ka 1
ka 4
ka 5
ka 6
ka 10
ka 11Pokaz jesiennego kiszenia kapusty 2Wernisaż wystawy "Państwowy Ośrodek Maszynowy w Stęszewie"

Wystawa poświęcona Państwowemu Ośrodkowi Maszynowemu jest czwartą z kolei wystawą zorganizowaną w cyklu „Dawne zakłady pracy Stęszewa”. Poprzednie wystawy były poświęcone Stęszewskiej Spółdzielni Meblarskiej STEMEB, Zakładowi Doświadczalnemu Roszarnictwa oraz służbie zdrowia. Historia tych wszystkich zakładów wiąże się nierozerwalnie z przeszłością naszego miasta, z dziejami rodzin tu mieszkających i zasługuje na to, aby pozostała w pamięci naszych następnych pokoleń. To w tych firmach poznawali się ludzie, nawiązywano przyjaźnie, zakładano nowe rodziny.

Ekspozycja dotycząca stęszewskiego POM-u powstała ze zbiorów: Teresy Hofman, Tomasza Balcerka, Grzegorza Płócienniczaka, Henryka Krzyżańskiego, Zbigniewa Grześkowiaka, Władysława Fornalika., Romana Kwiatka, Renaty Bręk, Zbigniewa Tomaszewskiego Elżbiety i Jana Borszów oraz Muzeum Regionalnego w Stęszewie.

Wernisaż wystawy, który odbył się w dniu 17 października br. zgromadził – podobnie jak w przypadku poprzednich ekspozycji o zakładach pracy – bardzo dużą liczbę gości. Zdecydowaną większość wśród przybyłych stanowili byli pracownicy Państwowego Ośrodka Maszynowego, dla których uroczystość w muzeum była znakomitą okazją do spotkania po latach. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca, dlatego na spokojne i wnikliwe obejrzenie zgromadzonych eksponatów niemal wszyscy zaproszeni goście przeznaczyli sobie dodatkową wizytę w murach muzealnych. Na zwiedzanie wystawy dotyczącej POM-u w Stęszewie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy w terminie do 31 maja 2018 roku w godzinach otwarcia Muzeum, tj. od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-14:00. Życzymy niezapomnianych wrażeń!

k 31
k 32
k 33
k 34
k 35
k 36
k 37
k 38
k 40

Państwowy Ośrodek Maszynowy w Stęszewie - wystawa 2 2

Państwowy Ośrodek Maszynowy w Stęszewie jest kolejnym zakładem pracy, który wywarł niebagatelny wpływ na rozwój swojego miasta. Dość powiedzieć, że w mowie potocznej Stęszewiaków skrót „POM” funkcjonuje jako nieformalne określenie zabudowy miasta znajdującej się w okolicach ulicy 28 grudnia 1918 roku. 

W związku z tym Muzeum Regionalne w Stęszewie przygotowało kolejną wystawę czasową z cyklu „Stęszewskie zakłady pracy”, a dotyczącą właśnie stęszewskiego Państwowego Ośrodka Maszynowego. Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 17 października br. o godz. 17:00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do dnia 31 maja 2018 roku. Serdecznie zapraszamy!


Święta Plonów w Słupi 2

Jak co roku Muzeum Regionalne w Stęszewie miało swój akcent podczas Święta Plonów w Słupi. Na tegorocznym stoisku przedstawiono eksponaty pochodzące z 1 połowy XIX wieku i ściśle związane ze zbiorem, koszeniem i mieleniem ziarna. Dużym zainteresowaniem cieszyło się żarno stojące, na którym każdy mógł spróbować swoich sił. Można było również obejrzeć kosy, sierpy, grabie i cepy. Pokazano również, w czym można było się umyć po ciężkiej pracy na polu.

muz 2
muz 3
muz 5
muz 6
muz 9

60-lecie hokeja na trawie

Klub Sportowy Lipno Stęszew na przestrzeni  obecnego i minionego roku przeżywa dwie bardzo ważne rocznice. W zeszłym roku świętowaliśmy uroczyście, także w murach Muzeum Regionalnego w Stęszewie jubileusz 90-lecia istnienia Klubu, natomiast w tym roku mija dokładnie 60 rocznica powstania w KS Lipno Stęszew sekcji hokeja na trawie. Jubileusz ten został już uczczony nie tylko okolicznościową wystawą podczas Dni Stęszewa 25 czerwca br. , ale też awansem – po raz drugi w historii – hokeistów Lipna do I ligi!

Wspomniana wyżej ekspozycja, która była prezentowana w ramach Dni Stęszewa 25 czerwca br. na stadionie przy ul. Trzebawskiej, jest obecnie dostępna do zwiedzania w Muzeum Regionalnym w Stęszewie. Wystawę można oglądać do końca sierpnia br. w godzinach otwarcia Muzeum, tj. od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-14:00. Serdecznie zapraszamy!


Stęszew 2014