Aktualności


Państwowy Ośrodek Maszynowy w Stęszewie - wystawa

Państwowy Ośrodek Maszynowy w Stęszewie jest kolejnym zakładem pracy, który wywarł niebagatelny wpływ na rozwój swojego miasta. Dość powiedzieć, że w mowie potocznej Stęszewiaków skrót „POM” funkcjonuje jako nieformalne określenie zabudowy miasta znajdującej się w okolicach ulicy 28 grudnia 1918 roku. 

W związku z tym Muzeum Regionalne w Stęszewie przygotowało kolejną wystawę czasową z cyklu „Stęszewskie zakłady pracy”, a dotyczącą właśnie stęszewskiego Państwowego Ośrodka Maszynowego. Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 17 października br. o godz. 17:00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do dnia 31 maja 2018 roku. Serdecznie zapraszamy!


Święta Plonów w Słupi 2

Jak co roku Muzeum Regionalne w Stęszewie miało swój akcent podczas Święta Plonów w Słupi. Na tegorocznym stoisku przedstawiono eksponaty pochodzące z 1 połowy XIX wieku i ściśle związane ze zbiorem, koszeniem i mieleniem ziarna. Dużym zainteresowaniem cieszyło się żarno stojące, na którym każdy mógł spróbować swoich sił. Można było również obejrzeć kosy, sierpy, grabie i cepy. Pokazano również, w czym można było się umyć po ciężkiej pracy na polu.

muz 2
muz 3
muz 5
muz 6
muz 9

60-lecie hokeja na trawie

Klub Sportowy Lipno Stęszew na przestrzeni  obecnego i minionego roku przeżywa dwie bardzo ważne rocznice. W zeszłym roku świętowaliśmy uroczyście, także w murach Muzeum Regionalnego w Stęszewie jubileusz 90-lecia istnienia Klubu, natomiast w tym roku mija dokładnie 60 rocznica powstania w KS Lipno Stęszew sekcji hokeja na trawie. Jubileusz ten został już uczczony nie tylko okolicznościową wystawą podczas Dni Stęszewa 25 czerwca br. , ale też awansem – po raz drugi w historii – hokeistów Lipna do I ligi!

Wspomniana wyżej ekspozycja, która była prezentowana w ramach Dni Stęszewa 25 czerwca br. na stadionie przy ul. Trzebawskiej, jest obecnie dostępna do zwiedzania w Muzeum Regionalnym w Stęszewie. Wystawę można oglądać do końca sierpnia br. w godzinach otwarcia Muzeum, tj. od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-14:00. Serdecznie zapraszamy!

Warsztaty koronki irlandzkiej 2

Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza na warsztaty koronki irlandzkiej, które odbędą się w dniach od 20 czerwca do 1 lipca br. w budynku muzeum. Będzie to już drugie spotkanie z Panią instruktor Bernadetą Han z Warszawy. W ubiegłym roku zajęcia te cieszyły się bardzo dużym powodzeniem wśród mieszkanek naszej gminy, dlatego w tym roku są organizowane ponownie. Osoby chętne do uczestnictwa w warsztatach prosimy o zgłaszanie się osobiście w siedzibie Muzeum lub telefonicznie pod nr 61 8134-012. 

Serdecznie zapraszamy!

Plan imprez na 2017 rok

PLAN IMPREZ W MUZEUM REGIONALNYM W STĘSZEWIE 

 NA 2017 ROK

 

04,16,18,30 maj - warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

21 maj - Kiermasz Wiosenny.

 

01,13,27,29 czerwiec - warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

Czerwiec – Udział w „ Dniach Stęszewa”.

 

Sierpień – Udział w Gminnych Dożynkach.

 

05,07,19,21 wrzesień – warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

10 październik - Otwarcie wystawy z cyklu „Dawne Zakłady Stęszewa – POM”

 

03,05,17,19,31 październik – warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

20 październik - Gminny konkurs gwary „Pogodejmy jak downi”.

 

26 październik - Pokaz kiszenia kapusty.

 

11 listopad - Otwarcie wystawy „Tadeusz Kościuszko-200 rocznica śmierci”.

 

02,14,16,28,30 listopad – warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

10 grudzień - Kiermasz Bożonarodzeniowy.

 

12,14 grudzień – warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

27 grudzień - Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Pokaz ręcznego wyrobu masła - galeria


Częścią ekspozycji stałej w Muzeum Regionalnym w Stęszewie są zbiory etnograficzne, cieszące się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w grupie najmłodszych gości naszej placówki. Dzięki tym eksponatom możemy pokazywać wszystkim osobom odwiedzającym naszą placówkę, jak wyglądało życie codzienne w Stęszewie lub jego okolicach. Ważnym elementem jest miedzy innymi ukazywanie historii stęszewskiego rzemieślnictwa oraz ocalanie od zapomnienia zanikających dzisiaj zawodów.

Dlatego Muzeum Regionalne w Stęszewie organizuje już od kilku lat w okresie wiosennym cykliczne pokazy ręcznego wyrobu masła, przeznaczone przede wszystkim dla grup przedszkolnych i młodzieżowych. Jak jednak pokazują doświadczenia lat minionych, często korzystają z tego wydarzenia również dorośli mieszkańcy Stęszewa, chcący choć przez chwilę przywołać miłe wspomnienia z dzieciństwa. 

11 maja br. na pokazie ręcznego wyrobu masła po raz kolejny gromadnie stawiły się stęszewscy przedszkolacy, którzy z zaciekawieniem słuchali opowieści o poszczególnych etapach wyrabiania masła. Równie chętnie i aktywnie przedszkolacy próbowali swoich sił w operowaniu kierzynką lub nieco bardziej zmechanizowaną masielnicą. Zwieńczeniem tych starań była natomiast degustacja wykonanego masła z pajdą chleba. Wszystkim zgodnie podkreślali niepowtarzalny smak wyrobionego tradycyjną metodą masła…

Zapraszamy zatem na pokaz w kolejnych latach, jak również na inne muzealne wydarzenia. Polecamy także galerię zdjęć z wczorajszego pokazu.

S masło 1
S masło 2
S masło 3
S masło 4
S masło 6
S masło 9
WP 20170511 09 35 37 Pro
WP 20170511 09 35 58 Pro
WP 20170511 09 37 53 Pro
WP 20170511 09 40 00 Pro
"Pokaz ręcznego wyrobu masła" 2 2


Zapraszamy na kolejne cykliczne wydarzenie pt. "Pokaz ręcznego wyrobu masła". Tegoroczne warsztaty odbędą się w czwartek, 11 maja br. w godzinach otwarcia Muzeum, tj. 10:00-14:00. Zachęcamy do udziału!

"Zdjęcia ślubne - pamiątką czasów minionych" - wernisaż

 3 maja br. tuż po uroczystościach rocznicy Konstytucji 3 Maja na stęszewskim rynku, w murach Muzeum Regionalnego w Stęszewie została otwarta wystawa czasowa pt. "Zdjęcia ślubne - pamiątką czasów minionych". Jak sama nazwa wskazuje, na ekspozycję składają się fotografie ślubne - w przeważającej większości sprzed II wojny światowej. O atrakcji tej wystawy stanowi nie tylko fakt, iż na zdjęciach są mieszkańcy lub osoby wywodzące się z naszego regionu, ale również niepowtarzalny klimat starej fotografii. Warto również zwrócić uwagę na zmieniającą się modę ślubną, która także została uchwycona na wyeksponowanych zdjęciach. Wystawę można zwiedzać do 15 października 2017 roku. Serdecznie zapraszamy!

DSC 0090
DSC 0092
DSC 0093
DSC 0094
DSC 0098
DSC 0115
DSC 0120
DSC 0123
DSC 0125
DSC 0127

Przekazanie medalu z okazji 25-lecia WOŚP 2

W dniu 24 kwietnia br. w Muzeum Regionalnym w Stęszewie miała miejsce uroczystość przekazania w zbiory naszej placówki medalu pamiątkowego z okazji 25-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Medal ten otrzymał stęszewski sztab WOŚP za zaangażowanie w coroczną akcję charytatywną. W przekazaniu medalu do zbiorów muzealnych uczestniczyła grupa ośmiu członków stęszewskiego sztabu WOŚP.

s muz medal 3
s muz medal 6
s muz medal 9

Wernisaż wystawy "Stęszewska służba zdrowia" 2


Od piątku, tj. 24 lutego br. można oglądać wystawę czasową pt. „Stęszewska służba zdrowia”. Otwarcie ekspozycji zgromadziło w naszej placówce spore grono gości. Przede wszystkim odwiedzili nas byli i obecni pracownicy służby zdrowia na czele z 90-letnią byłą pielęgniarką p. Pelagią Zielińską, którzy nie tylko znają wiele faktów z historii stęszewskiej medycyny, ale również byli ich uczestnikami. Na wernisażu obecni byli również przedstawiciele samorządu stęszewskiego na czele z burmistrzem p. Włodzimierzem Pinczakiem, przedstawiciele duchowieństwa w osobie ks. Henryka Rynkowskiego oraz m. in. Anna Poniedziałek i Łucja Stasik przedstawicielki Muzeum przy Akademii Medycznej w Poznaniu, czyli placówki, która użyczyła sporo eksponatów na naszą wystawę. 

Ekspozycja będzie czynna bardzo długo, bo do końca sierpnia br., ale zachęcamy by nie odkładać wizyty w stęszewskim muzeum na później. Warto poświęcić dłuższą chwilę na zobaczenie pamiątek, obrazujących historię stęszewskiej medycyny od XIX wieku do czasów obecnych. Jest to spora porcja wiadomości o dziejach naszej lokalnej społeczności. Zapraszamy!

k 1a
k 10
k 12
k 14
k 17
k 21
k 22
k 36
k 37
k 40
k 41
k 50


Stęszew 2014