Aktualności


"III Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej POGODEJMY JAK DOWNI"

Muzeum Regionalne w Stęszewie wspólnie z Domem Kultury zorganizowało w dniu 28 października 2017 roku III Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej. Cieszył się on dużą popularnością wśród młodzieży szkolnej – zgłosiła się grupa 36 uczniów.  Zabrakło niestety osoby dorosłej, która by tak jak w poprzednich latach odważyła się zaprezentować na scenie. 

Występy uczniów, którzy zgłosili się do konkursu, stały na bardzo wysokim poziomie i były dobrze przygotowane. Nie brakowało również wśród uczestników ciekawie dobranych strojów, a licznie zgromadzona publiczność nagradzała kolejnych występujących gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku nie zabraknie chętnych do udziału w konkursie.

Pragniemy zaznaczyć, że największym powodzeniem cieszył się występ Franka Kośmidra z Modrza, zatytułowany „Jednakowoż buda”.  On też otrzymał „Grand Prix” festiwalu. Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Urzędu Gminy www.steszew.pl  Wszyscy laureaci i osoby wyróżnione otrzymali nagrody książkowe.

ka 3
ka 4
ka 5
ka 6
ka 7
ka 8
ka 9

Pokaz kiszenia kapusty 2017 - galeria 2

ka 1
ka 4
ka 5
ka 6
ka 10
ka 11Pokaz jesiennego kiszenia kapusty 2Wernisaż wystawy "Państwowy Ośrodek Maszynowy w Stęszewie"

Wystawa poświęcona Państwowemu Ośrodkowi Maszynowemu jest czwartą z kolei wystawą zorganizowaną w cyklu „Dawne zakłady pracy Stęszewa”. Poprzednie wystawy były poświęcone Stęszewskiej Spółdzielni Meblarskiej STEMEB, Zakładowi Doświadczalnemu Roszarnictwa oraz służbie zdrowia. Historia tych wszystkich zakładów wiąże się nierozerwalnie z przeszłością naszego miasta, z dziejami rodzin tu mieszkających i zasługuje na to, aby pozostała w pamięci naszych następnych pokoleń. To w tych firmach poznawali się ludzie, nawiązywano przyjaźnie, zakładano nowe rodziny.

Ekspozycja dotycząca stęszewskiego POM-u powstała ze zbiorów: Teresy Hofman, Tomasza Balcerka, Grzegorza Płócienniczaka, Henryka Krzyżańskiego, Zbigniewa Grześkowiaka, Władysława Fornalika., Romana Kwiatka, Renaty Bręk, Zbigniewa Tomaszewskiego Elżbiety i Jana Borszów oraz Muzeum Regionalnego w Stęszewie.

Wernisaż wystawy, który odbył się w dniu 17 października br. zgromadził – podobnie jak w przypadku poprzednich ekspozycji o zakładach pracy – bardzo dużą liczbę gości. Zdecydowaną większość wśród przybyłych stanowili byli pracownicy Państwowego Ośrodka Maszynowego, dla których uroczystość w muzeum była znakomitą okazją do spotkania po latach. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca, dlatego na spokojne i wnikliwe obejrzenie zgromadzonych eksponatów niemal wszyscy zaproszeni goście przeznaczyli sobie dodatkową wizytę w murach muzealnych. Na zwiedzanie wystawy dotyczącej POM-u w Stęszewie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy w terminie do 31 maja 2018 roku w godzinach otwarcia Muzeum, tj. od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-14:00. Życzymy niezapomnianych wrażeń!

k 31
k 32
k 33
k 34
k 35
k 36
k 37
k 38
k 40

Państwowy Ośrodek Maszynowy w Stęszewie - wystawa 2 2

Państwowy Ośrodek Maszynowy w Stęszewie jest kolejnym zakładem pracy, który wywarł niebagatelny wpływ na rozwój swojego miasta. Dość powiedzieć, że w mowie potocznej Stęszewiaków skrót „POM” funkcjonuje jako nieformalne określenie zabudowy miasta znajdującej się w okolicach ulicy 28 grudnia 1918 roku. 

W związku z tym Muzeum Regionalne w Stęszewie przygotowało kolejną wystawę czasową z cyklu „Stęszewskie zakłady pracy”, a dotyczącą właśnie stęszewskiego Państwowego Ośrodka Maszynowego. Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 17 października br. o godz. 17:00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do dnia 31 maja 2018 roku. Serdecznie zapraszamy!


Święta Plonów w Słupi 2

Jak co roku Muzeum Regionalne w Stęszewie miało swój akcent podczas Święta Plonów w Słupi. Na tegorocznym stoisku przedstawiono eksponaty pochodzące z 1 połowy XIX wieku i ściśle związane ze zbiorem, koszeniem i mieleniem ziarna. Dużym zainteresowaniem cieszyło się żarno stojące, na którym każdy mógł spróbować swoich sił. Można było również obejrzeć kosy, sierpy, grabie i cepy. Pokazano również, w czym można było się umyć po ciężkiej pracy na polu.

muz 2
muz 3
muz 5
muz 6
muz 9

60-lecie hokeja na trawie

Klub Sportowy Lipno Stęszew na przestrzeni  obecnego i minionego roku przeżywa dwie bardzo ważne rocznice. W zeszłym roku świętowaliśmy uroczyście, także w murach Muzeum Regionalnego w Stęszewie jubileusz 90-lecia istnienia Klubu, natomiast w tym roku mija dokładnie 60 rocznica powstania w KS Lipno Stęszew sekcji hokeja na trawie. Jubileusz ten został już uczczony nie tylko okolicznościową wystawą podczas Dni Stęszewa 25 czerwca br. , ale też awansem – po raz drugi w historii – hokeistów Lipna do I ligi!

Wspomniana wyżej ekspozycja, która była prezentowana w ramach Dni Stęszewa 25 czerwca br. na stadionie przy ul. Trzebawskiej, jest obecnie dostępna do zwiedzania w Muzeum Regionalnym w Stęszewie. Wystawę można oglądać do końca sierpnia br. w godzinach otwarcia Muzeum, tj. od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-14:00. Serdecznie zapraszamy!

Warsztaty koronki irlandzkiej 2

Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza na warsztaty koronki irlandzkiej, które odbędą się w dniach od 20 czerwca do 1 lipca br. w budynku muzeum. Będzie to już drugie spotkanie z Panią instruktor Bernadetą Han z Warszawy. W ubiegłym roku zajęcia te cieszyły się bardzo dużym powodzeniem wśród mieszkanek naszej gminy, dlatego w tym roku są organizowane ponownie. Osoby chętne do uczestnictwa w warsztatach prosimy o zgłaszanie się osobiście w siedzibie Muzeum lub telefonicznie pod nr 61 8134-012. 

Serdecznie zapraszamy!

Plan imprez na 2017 rok

PLAN IMPREZ W MUZEUM REGIONALNYM W STĘSZEWIE 

 NA 2017 ROK

 

04,16,18,30 maj - warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

21 maj - Kiermasz Wiosenny.

 

01,13,27,29 czerwiec - warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

Czerwiec – Udział w „ Dniach Stęszewa”.

 

Sierpień – Udział w Gminnych Dożynkach.

 

05,07,19,21 wrzesień – warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

10 październik - Otwarcie wystawy z cyklu „Dawne Zakłady Stęszewa – POM”

 

03,05,17,19,31 październik – warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

20 październik - Gminny konkurs gwary „Pogodejmy jak downi”.

 

26 październik - Pokaz kiszenia kapusty.

 

11 listopad - Otwarcie wystawy „Tadeusz Kościuszko-200 rocznica śmierci”.

 

02,14,16,28,30 listopad – warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

10 grudzień - Kiermasz Bożonarodzeniowy.

 

12,14 grudzień – warsztaty rękodzieła artystycznego.

 

27 grudzień - Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Pokaz ręcznego wyrobu masła - galeria


Częścią ekspozycji stałej w Muzeum Regionalnym w Stęszewie są zbiory etnograficzne, cieszące się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w grupie najmłodszych gości naszej placówki. Dzięki tym eksponatom możemy pokazywać wszystkim osobom odwiedzającym naszą placówkę, jak wyglądało życie codzienne w Stęszewie lub jego okolicach. Ważnym elementem jest miedzy innymi ukazywanie historii stęszewskiego rzemieślnictwa oraz ocalanie od zapomnienia zanikających dzisiaj zawodów.

Dlatego Muzeum Regionalne w Stęszewie organizuje już od kilku lat w okresie wiosennym cykliczne pokazy ręcznego wyrobu masła, przeznaczone przede wszystkim dla grup przedszkolnych i młodzieżowych. Jak jednak pokazują doświadczenia lat minionych, często korzystają z tego wydarzenia również dorośli mieszkańcy Stęszewa, chcący choć przez chwilę przywołać miłe wspomnienia z dzieciństwa. 

11 maja br. na pokazie ręcznego wyrobu masła po raz kolejny gromadnie stawiły się stęszewscy przedszkolacy, którzy z zaciekawieniem słuchali opowieści o poszczególnych etapach wyrabiania masła. Równie chętnie i aktywnie przedszkolacy próbowali swoich sił w operowaniu kierzynką lub nieco bardziej zmechanizowaną masielnicą. Zwieńczeniem tych starań była natomiast degustacja wykonanego masła z pajdą chleba. Wszystkim zgodnie podkreślali niepowtarzalny smak wyrobionego tradycyjną metodą masła…

Zapraszamy zatem na pokaz w kolejnych latach, jak również na inne muzealne wydarzenia. Polecamy także galerię zdjęć z wczorajszego pokazu.

S masło 1
S masło 2
S masło 3
S masło 4
S masło 6
S masło 9
WP 20170511 09 35 37 Pro
WP 20170511 09 35 58 Pro
WP 20170511 09 37 53 Pro
WP 20170511 09 40 00 Pro

Stęszew 2014