Aktualności


Stęszew w retrospekcji - wystawa czasowa

Podczas obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Muzeum Regionalnym w Stęszewie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Stęszew w retrospekcji”, której autorkami są uczennice stęszewskiego gimnazjum: Sara Bednarczyk, Zuzanna Golec i Anna Grzelczak. Na ekspozycję składają się fotografie zabudowy Stęszewa sprzed kilkudziesięciu lat i w chwili obecnej. Podziwiając zdjęcia można zatem porównać, jak zmieniał się krajobraz miasta na przestrzeni kilku/kilkunastu dekad. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Muzeum i obejrzenia wystawy. Ekspozycja będzie czynna do 30 września br.

DSC 6977 (jpg)
DSC 7067 (jpg)
DSC 7112 (jpg)
DSC 7118 (jpg)
DSC 7124 (jpg)
DSC 7130 (jpg)
DSC 7131 (jpg)
DSC 7133 (jpg)
DSC 7134 (jpg)
DSC 7146 (jpg)
DSC 7156 (jpg)
DSC 7170 (jpg)
DSC 7180 (jpg)
DSC 7192 (jpg)
DSC 7194 (jpg)

Harmonogram imprez kulturalnych na miesiące maj i czerwiec 2018 roku 2

3 maj 2018

– otwarcie wystawy fotograficznej uczniów Szkoły Podstawowej ze Stęszewa;

8, 10, 22 i 24 maj 2018

– zajęcia Grupy Rękodzieła Artystycznego;

17 maj 2018

– pokaz ręcznego wyrobu masła;

15 czerwiec 2018

– otwarcie wystawy czasowej pt. „100-lecie Powstania Wielkopolskiego w Stęszewie”, połączone z promocją albumu fotograficznego;

23 czerwiec 2018

– udział Muzeum Regionalnego w Dniach Stęszewa;

 

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia!

Wystawa czasowa "Stęszew w retrospekcji" 2

Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza do odwiedzania fotograficznej wystawy czasowej pt. "Stęszew w retrospekcji". Na ekspozycję składają się zdjęcia dawnej i współczesnej zabudowy miasta, wykonane przez uczennice stęszewskiego Gimnazjum:Sarę Bednarczyk, Zuzannę Golec i Annę Grzelczak.Wystawa będzie czynna do 30 września br. Zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji!


Wielkanocne kartki pocztowe - wystawa 2

Muzeum Regionalne w Stęszewie serdecznie zaprasza do zwiedzania ekspozycji Wielkanocnych kartek świątecznych. Wystawa prezentuje zbiór pocztówek, pochodzących z wielu krajów i okresów czasowych. Kolekcję można podziwiać w siedzibie Muzeum do dnia 25 kwietnia br. w godzinach otwarcia placówki 10:00-14:00, od wtorku do niedzieli. Zachęcamy do obejrzenia wystawy!


Rocznica wyzwolenia Stęszewa spod okupacji niemieckiej

25 stycznia br. Stęszew obchodził 73 rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Oswobodzenie ziem naszej Małej Ojczyzny przez Armię Czerwoną dokonało się po stoczeniu potyczek strzeleckich między innymi w rejonie zakładów roszarniczych czy w pobliżu nie istniejącego dzisiaj kościoła ewangelickiego, na którego wieży żołnierze niemieccy umieścili stanowisko obserwacyjno-snajperskie. Natomiast duże straty wycofujące się jednostki niemieckiego Wehrmachtu poniosły w rejonie cmentarza – w wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez Rosjan z okolic Krąplewa.

73 rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji III Rzeszy niemieckiej stęszewskie instytucje kultury  - Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Publiczna uczciły w dniu 25 stycznia br. (czwartek) złożeniem wiązanek kwiatów przez dyrektorów placówek, p. Katarzynę Jóźwiak i p. Alicję Skrzypczak. Zachęcamy przy tej okazji mieszkańców Stęszewa, aby oprócz rocznic narodowych i państwowych, świętowali także ważne wydarzenia lokalnej historii. Są one bowiem równie ważne w budowaniu trwałej świadomości patriotycznej zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń naszych Rodaków. 

Wyzwolenie - 25 styczna - rocznica 1
Wyzwolenie - 25 styczna - rocznica 2

26 Finał WOŚP w Muzeum

W minioną niedzielę, 14 stycznia br. Muzeum Regionalne w Stęszewie po raz trzeci wzięło udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach ogólnopolskiej zbiórki, organizowanej w całym kraju w ramach 26 Finału WOŚP, nasza placówka częstowała przede wszystkim porcją bigosu, przyrządzonego z kapusty ukiszonej podczas corocznych pokazów odbywających się w Muzeum. Ponadto na rzecz Fundacji WOŚP licytowano w Muzeum przygotowaną wcześniej konfiturę z dyni i pomarańczy, chleb ze smalcem domowej roboty oraz rogaliki, placek makowy, a także babkę z jabłkiem. Ostatecznie muzealny sztab WOŚP zebrał sumę 1088 złotych.

Akcję WOŚP wraz z Muzeum wspomagała również licytacją swoich pamiątek historycznych p. Zbigniew Tomaszewski ze Stęszewa, który fundusze do orkiestrowej puszki zbierał w mundurze Powstańca Wielkopolskiego.

Zebrana przez p. Z. Tomaszewskiego suma zamknęła się w kwocie 1788 złotych. Dodatkowo Pan Z. Tomaszewski przekazał na licytację WOŚP Fiata 126p, z którego sprzedaży udało mu się pozyskać sumę 1100 złotych.

Wszystkim, którzy w dniu 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedzili Muzeum i wsparli akcję zbierania pieniędzy na wyrównanie szans w leczeniu noworodków, serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych Finałach WOŚP na terenie naszej placówki.

kj 1
kj 2
kj 3
kj 5

99 Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W dniu 27 grudnia br. w Stęszewie świętowano 99 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ramach obchodów Muzeum Regionalne zorganizowało pokaz grupy rekonstrukcyjnej, inscenizującej patrole powstańcze na ulicach Stęszewa. Oprócz tego na płycie stęszewskiego rynku zbudowano posterunek powstańczy ze szlabanem i budką strażniczą oraz powstańczy punkt sanitarny. Eksponatów do wzniesienia rocznicowej scenografii dostarczył Zbigniew Tomaszewski ze Stęszewa.

Po południu o godzinie 17 w kościele p. w. Świętej Trójcy w Stęszewie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpił przemarsz pod pomnik na rynku i dalsza część uroczystości. Pod obeliskiem zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a obchody zwieńczył okolicznościowy występ dzieci z zespołu szkolno-przedszkolnego w Jeziorkach. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia!

ka 2
ka 3
ka 4
ka 5
ka 6
ka 8
ka 9
ka 10
ka 11
ka 14
ka 15
ka 16
ka 17

Zajęcia nt. zwyczajów świątecznych 2

W grudniu 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Stęszewie odbywały się zajęcia dotyczące zwyczajów świątecznych i wigilijnych, w których uczestniczyły grupy uczniów z poznańskich szkół podstawowych. Spotkania te już po raz kolejny zorganizował poznański przewodnik wycieczek Maciej Rosa i podobnie jak w poprzednich latach cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Oprócz zaznajamiania się z obrzędami Świąt Bożego Narodzenia, dzieci miały też okazję poznać historię ziemi stęszewskiej. Uczniom towarzyszyli także rodzice, którzy wysłuchiwali opowieści o dziejach Stęszewa z niemniejszym zaciekawieniem. Po wizycie w Muzeum Regionalnym w Stęszewie, goście z Poznania wyruszyli na zwiedzanie fabryki bombek w Rostarzewie pod Wolsztynem. 

s dzieci muzeum 1
s dzieci muzeum 2
s dzieci muzeum 3
s dzieci muzeum 4
s dzieci muzeum 6
s dzieci muzeum 8
s dzieci muzeum 9
s dzieci muzeum 10

Święto Niepodległości - galeria 2

11 listopada br. w przeddzień wielkiej rocznicy odzyskania niepodległości obchodziliśmy w Stęszewie święto związane z upływem 99 lat od powrotu Polski na mapy Europy. Tradycyjnym uroczystościom w kościele i na stęszewskim rynku towarzyszyły cykliczne już wydarzenia w Muzeum Regionalnym. Oprócz charakterystycznych dla tego dnia rogali świętomarcińskich została otwarta wystawa czasowa poświęcona kolekcji bożonarodzeniowych kartek świątecznych. Ekspozycja zawiera zarówno egzemplarze przed, jak i powojenne. Kartki pochodzą przede wszystkim z Polski, ale również z Czech, Niemiec czy krajów skandynawskich. Świąteczne pocztówki będzie można podziwiać do 2 lutego 2018 roku. Serdecznie zapraszamy!

kj 4
kj 5
kj 6
kj 7
kj 8
kj 9
kj 11
kj 12
kj 14
kj 15

"III Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej POGODEJMY JAK DOWNI" 2

Muzeum Regionalne w Stęszewie wspólnie z Domem Kultury zorganizowało w dniu 28 października 2017 roku III Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej. Cieszył się on dużą popularnością wśród młodzieży szkolnej – zgłosiła się grupa 36 uczniów.  Zabrakło niestety osoby dorosłej, która by tak jak w poprzednich latach odważyła się zaprezentować na scenie. 

Występy uczniów, którzy zgłosili się do konkursu, stały na bardzo wysokim poziomie i były dobrze przygotowane. Nie brakowało również wśród uczestników ciekawie dobranych strojów, a licznie zgromadzona publiczność nagradzała kolejnych występujących gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku nie zabraknie chętnych do udziału w konkursie.

Pragniemy zaznaczyć, że największym powodzeniem cieszył się występ Franka Kośmidra z Modrza, zatytułowany „Jednakowoż buda”.  On też otrzymał „Grand Prix” festiwalu. Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Urzędu Gminy www.steszew.pl  Wszyscy laureaci i osoby wyróżnione otrzymali nagrody książkowe.

ka 3
ka 4
ka 5
ka 6
ka 7
ka 8
ka 9


Stęszew 2014