Aktualności


Obchody 100-lecia Niepodległości Polski w Stęszewie - galeria zdjęć


100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę przyniosło w całym kraju szereg imprez okolicznościowych, także w mniejszych miejscowościach. Uroczystości ku pamięci bohaterów walk o niepodległość nie mogło zabraknąć również w Stęszewie. Zostali oni uhonorowani poprzez odprawienie Mszy Św. W ich intencji oraz tradycyjnym złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem na rynku. Podobnie jak w całej Polsce odśpiewano około południa hymn państwowy, co przy licznym udziale mieszkańców miasta wypadło szczególnie doniośle. Obchody Święta Niepodległości uzupełniła krótka akademia okolicznościowa zorganizowana przez Dom Kultury.

Z kolei po oficjalnych uroczystościach na rynku Muzeum Regionalne w Stęszewie przygotowało tradycyjny już poczęstunek rogalami świętomarcińskimi oraz ciepłą kawą lub herbatą. 

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z stęszewskich obchodów Święta Niepodległości. Zapraszamy do oglądania.

Foto 1
Foto 3
Foto 4
Foto 2

100 lecie Niepodległości Polski - uroczystości rocznicowe


11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapy Europy. Za kilka dni będziemy przeżywali okrągłą, 100 rocznicę tego doniosłego wydarzenia. W ramach lokalnych, stęszewskich obchodów Święta Niepodległości w kościele parafialnym p. w. Św. Trójcy zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy niepodległościowych uroczystości udadzą się na rynek, by złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych oraz wysłuchać programu okolicznościowego.

Bezpośrednio po uroczystościach na rynku Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza na poczęstunek rogalami świętomarcińskimi oraz ciepłą kawą lub herbatą.

Przypominamy również, że w salach muzealnych cały czas można zwiedzać wystawę czasową poświęconą 100-leciu Powstania Wielkopolskiego w Stęszewie, a także ekspozycję fotograficzną ukazującą stare budynki Gminy Stęszew. Serdecznie zapraszamy!

Apelujemy także o wywieszenie w najbliższych dniach flagi narodowej z okazji Święta Niepodległości!

698
Logo 100-lecia Powstania

Pokaz kiszenia kapusty 2018 - galeria zdjęć

Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5
Foto 6
Foto 7
Foto 8
Foto 9Pokaz jesiennego kiszenia kapusty 2018

W najbliższy czwartek (18 października br.) Muzeum Regionalne po raz kolejny organizuje pokaz jesiennego kiszenia kapusty. Wydarzenie w szczególności jest skierowane do grup przedszkolnych i szkolnych, ale zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia w tym dniu naszej placówki. Do zobaczenia na pokazie!


Stare budynki gminy Stęszew - wernisaż wystawy

W dniu wczorajszym, 27 września br. w Muzeum Regionalnym w Stęszewie miał miejsce wernisaż wystawy „Zatrzymać w kadrze: Stare budynki gminy Stęszew”. Przybyłym gościom została przedstawiona idea powstania ekspozycji, inspiracje jej zorganizowania oraz anegdoty związane z wykonywaniem poszczególnych zdjęć. Autorem fotografii wystawowych, a także galerii z wczorajszego wernisażu jest redaktor Kurier Lokalnego, Seweryn Kaczmarek.

Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 6
Foto 8
Foto 7
Foto 5
Foto 1

Stare budynki gminy Stęszew - wystawa

Muzeum Regionalne w Stęszewie serdecznie zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej pt. „Zatrzymać w kadrze: Stare budynki gminy Stęszew”. Na ekspozycję składają się zdjęcia ukazujące zanikającą architekturę naszej najbliższej okolicy. Celem wystawy jest ocalenie od zapomnienia tych zabudowań, które w najbliższej przyszłości będą istniały już tylko na kartach historii. Zachęcamy więc nie tylko do odwiedzania naszej wystawy, ale też do dokumentowania dziejów przeszłości podczas pieszych czy rowerowych wycieczek. Pogłębianie wiedzy o naszej przeszłości to bowiem nie tylko zgłębianie informacji pisanych, ale również zachowywanie jej w kadrach aparatów fotograficznych.

Wernisaż wystawy Zatrzymać w kadrze: Stare budynki gminy Stęszew” odbędzie się dnia 27 września br. Ekspozycja będzie czynna do dnia 31 stycznia 2019 roku. Serdecznie zapraszamy!


80-lecie R.O.D. Stęszew - kiszenie kapusty


W dniu 8 września br. Muzeum Regionalne w Stęszewie przeprowadziło pokaz kiszenia kapusty na terenie stęszewskich ogrodów działkowych. Wydarzenie to było jednym z elementów obchodów jubileuszu 80-lecia działalności Ogrodów Działkowych w Stęszewie. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z udziału pracowników i sympatyków Muzeum w świętowaniu doniosłej rocznicy.

Zdjęcie 3
Zdjęcie 5
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 12

Grupa Rękodzieła Artystycznego Stęszew - spotkania

GRA


Dożynki gminne 26.08.2018

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprezentowało się na gminnym święcie plonów w Jeziorkach. Oprócz eksponatów muzealnych na naszym stanowisku swoje wyroby prezentowały panie z Grupy Rękodzieła Artystycznego, działającego przy stęszewskim Muzeum. Wystawione zostały piękne koronkowe obrusy, biżuteria, wyroby wykonane na drutach lub szydełku oraz obrazki haftowane wstążkami. 

W przyszłym roku stęszewska Grupa Rękodzieła Artystycznego działająca przy Muzeum, będzie obchodziła 10-lecie swojego istnienia. 

Przy okazji pragniemy przypomnieć, iż w dniu 4 września br. o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie członkiń Grupy Rękodzieła Artystycznego w Stęszewie. Zapraszamy także wszystkich chętnych, którzy chcieliby kontynuować tradycje rękodzielnicze i nauczyć się tworzenia pięknych dziel sztuki.

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6

"Szeroko na Wąskiej"

W dniu 15 sierpnia br. Muzeum Regionalne w Stęszewie jak co roku brało udział w imprezie pt. „Szeroko na Wąskiej”, organizowanej przez sąsiednią Gminę Mosina. Jest to wydarzenie, na którym prezentowana jest twórczość z wielu dziedzin sztuki. Stęszew reprezentowały Panie z Grupy Rękodzieła Artystycznego, działającego przy naszym Muzeum Regionalnym. 

W tym roku impreza pt. „Szeroko na Wąskiej” była wyjątkowo bogata, jako że została zorganizowana w 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 170-rocznicę proklamowania Rzeczypospolitej Mosińskiej podczas Wiosny Ludów 1848.

Foto 1
Foto 2
Foto 3


Stęszew 2014