Aktualności

Finał WOŚP - podziękowanie

Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym dotarły do nas podziękowania od stęszewskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za udział naszej placówki w kolejnym, 24 Finale WOŚP. Za powyższe wyrazy uznania dziękujemy i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie równie owocna w kolejnych latach.


25 stycznia.

Kalendarz rocznic historycznych związanych z II wojną światową to przede wszystkim miesiąc maj, kiedy obchodzimy dzień, w którym  kilkadziesiąt lat temu III Rzesza niemiecka podpisała kapitulację wobec państw zwycięskiej koalicji. Niemniej  ważne pozostają jednak daty istotne dla historii lokalnej, a taką w gminie Stęszew jest dzień 25 stycznia. 71 lat temu w tym właśnie dniu nastąpiło bowiem wyzwolenie naszego miasta spod okupacji niemieckiej. W styczniu 1945 roku pod naporem Armii Czerwonej jednostki Wehrmachtu pośpiesznie ewakuowały się na zachód, pozostawiając za sobą ogrom wojennych zniszczeń i pełne cierpień wspomnienia okupacyjnej rzeczywistości.

Dla upamiętnienia 71 rocznicy wyzwolenia Stęszewa nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem na Rynku przez wspólną delegację stęszewskich instytucji: Biblioteki (p. Dyrektor Alicja Skrzypczak) i Muzeum Regionalnego (p. Dyrektor Katarzyna Jóźwiak). Ponadto dla uczczenia kolejnej rocznicy oswobodzenia miasta fronton budynku Muzeum został udekorowany flagami narodowymi. 


K 6
K 4Finał WOŚP - galeria

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Stęszewie, a w którym także Muzeum Regionalne miało swój udział. Nasza placówka brała udział w akcji WOŚP po raz pierwszy, a w kwestowaniu wspierał nas aktywnie pan Zbigniew Tomaszewski ze Stęszewa, który przeznaczył kilkanaście eksponatów ze swoich ogromnych zbiorów na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

WOŚP 1
WOŚP 2
WOŚP 3
WOŚP 4
WOŚP 5

97 rocznica Powstania Wielkopolskiego - galeria

27 grudnia br. cała Wielkopolska obchodziła 97 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dzięki któremu w latach 1918-1919 mogliśmy świętować odzyskanie niepodległości Polski także na ziemiach naszego regionu. W ramach stęszewskich obchodów historycznej rocznicy oprócz uroczystości w kościele i na rynku stęszewskim Muzeum Regionalne w Stęszewie zorganizowało pokaz grupy rekonstrukcyjnej w postaci zainscenizowanego posterunku granicznego z okresu Powstania. Jednocześnie w jednej z sal ekspozycyjnych Muzeum kilkakrotnie był emitowany film dokumentalny poświęcony postaci pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego – gen. Stanisławowi Taczakowi. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z rocznicowych wydarzeń, jak również zapraszamy do świętowania kolejnych rocznic w przyszłości.

DSC 0015
DSC 0029
DSC 0030
DSC 0037
DSC 0063
DSC 0067
DSC 0074
DSC 0101
DSC 0130
DSC 0148
DSC 0153
DSC 0163


Stęszew 2014