Aktualności

72 rocznica wyzwolenia Stęszewa


W dniu 25 stycznia br. (środa) mieszkańcy Stęszewa i okolic obchodzili 72 rocznicę wyzwolenia naszych ziem spod okupacji niemieckiej. Tego dnia w ostatnim roku wojny żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do Stęszewa od obecnej ulicy Mosińskiej i stoczyli pojedynki strzeleckie z żołnierzami niemieckiego Wehrmachtu w rejonie zabudowań roszarniczych, w rejonie kościoła ewangelickiego oraz ogrodów znajdujących się między zabudowaniami gminy ewangelickiej a budynkiem policji. Następnie żołnierze niemieccy ewakuowali się szosą na Buk i byli wówczas nękani ostrzałem artyleryjskim wojsk radzieckich, prowadzonym z okolic Krąplewa. Wskutek tego wiele ofiar jednostki Wehrmachtu poniosły w rejonie cmentarza. 
25 stycznia 2017 roku, w 72 rocznicę opisanych powyżej wydarzeń dyrekcja i pracownicy stęszewskich placówek kulturalnych, tj. Muzeum, Domu Kultury i Biblioteki wraz z Burmistrzem Gminy Stęszew, p. Włodzimierzem Pinczakiem złożyli kwiaty pod pomnikiem bohaterów walk niepodległościowych na rynku w Stęszewie. Rocznicę wyzwolenia miasta i okolic spod okupacji niemieckiej uczczono także wywieszeniem flag narodowych na frontonach stęszewskich instytucji publicznych.

K 1
K 9
K 11

25 Finał WOŚP w Muzeum i w Stęszewie


W styczniu 2017 roku Muzeum Regionalne w Stęszewie już po raz drugi aktywnie włączyło się w zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w minionym roku, tak i obecnie głównym elementem tej aktywności było częstowanie mieszkańców Stęszewa i okolic oraz przybyłych gości porcją bigosu wraz z ciepłą herbatą. Poczęstunek ten był możliwy dzięki organizowanym corocznie w murach Muzeum pokazom kiszenia kapusty – „owoce” tych pokazów posłużyły bowiem właśnie do przyrządzenia bigosu na cele zbiórki WOŚP. Efektem ciepłego poczęstunku, serwowanego w murach Muzeum było zebranie kwoty 1790 złotych, co w stosunku do zeszłorocznej zbiórki okazało się wynikiem rekordowym.

Tegoroczną zbiórkę na cele WOŚP mocno wsparł p. Zbigniew Tomaszewski ze Stęszewa. W ramach tej pomocy licytował wystawione przez siebie zabytki oraz antyki i dokonywał wystrzałów z armaty-repliki za cenę 10 zł/strzał. Efektem jego starań było zebranie łącznej sumy 1900 złotych.

Na płycie rynku w ramach kwesty WOŚP swoją akcję prowadzili również harcerze, którzy częstowali grochówką.

 

Ogólnie stęszewski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrał w tym roku rekordową sumę 64 tysięcy złotych. Zbiórkę WOŚP, podobnie jak w całym kraju zakończyło tradycyjne „Światełko do nieba”. W Stęszewie jubileusz 25-lecia WOŚP uczczono dodatkowo 25 salwami armatnimi. Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w tegoroczną zbiórkę WOŚP w Muzeum i całym Stęszewie bardzo gorąco dziękujemy! Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznego stęszewskiego finału WOŚP!

DSCF1019
DSCF1022
DSCF1024
DSCF1030
DSCF1035
DSCF1040
DSCF1043
DSCF1046
DSCF1052
DSCF1055
DSCF1083
DSCF1088
DSCF1092

Stęszew 2014