Aktualności

Rocznica wyzwolenia Stęszewa spod okupacji niemieckiej

25 stycznia br. Stęszew obchodził 73 rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Oswobodzenie ziem naszej Małej Ojczyzny przez Armię Czerwoną dokonało się po stoczeniu potyczek strzeleckich między innymi w rejonie zakładów roszarniczych czy w pobliżu nie istniejącego dzisiaj kościoła ewangelickiego, na którego wieży żołnierze niemieccy umieścili stanowisko obserwacyjno-snajperskie. Natomiast duże straty wycofujące się jednostki niemieckiego Wehrmachtu poniosły w rejonie cmentarza – w wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez Rosjan z okolic Krąplewa.

73 rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji III Rzeszy niemieckiej stęszewskie instytucje kultury  - Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Publiczna uczciły w dniu 25 stycznia br. (czwartek) złożeniem wiązanek kwiatów przez dyrektorów placówek, p. Katarzynę Jóźwiak i p. Alicję Skrzypczak. Zachęcamy przy tej okazji mieszkańców Stęszewa, aby oprócz rocznic narodowych i państwowych, świętowali także ważne wydarzenia lokalnej historii. Są one bowiem równie ważne w budowaniu trwałej świadomości patriotycznej zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń naszych Rodaków. 

Wyzwolenie - 25 styczna - rocznica 1
Wyzwolenie - 25 styczna - rocznica 2

26 Finał WOŚP w Muzeum

W minioną niedzielę, 14 stycznia br. Muzeum Regionalne w Stęszewie po raz trzeci wzięło udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach ogólnopolskiej zbiórki, organizowanej w całym kraju w ramach 26 Finału WOŚP, nasza placówka częstowała przede wszystkim porcją bigosu, przyrządzonego z kapusty ukiszonej podczas corocznych pokazów odbywających się w Muzeum. Ponadto na rzecz Fundacji WOŚP licytowano w Muzeum przygotowaną wcześniej konfiturę z dyni i pomarańczy, chleb ze smalcem domowej roboty oraz rogaliki, placek makowy, a także babkę z jabłkiem. Ostatecznie muzealny sztab WOŚP zebrał sumę 1088 złotych.

Akcję WOŚP wraz z Muzeum wspomagała również licytacją swoich pamiątek historycznych p. Zbigniew Tomaszewski ze Stęszewa, który fundusze do orkiestrowej puszki zbierał w mundurze Powstańca Wielkopolskiego.

Zebrana przez p. Z. Tomaszewskiego suma zamknęła się w kwocie 1788 złotych. Dodatkowo Pan Z. Tomaszewski przekazał na licytację WOŚP Fiata 126p, z którego sprzedaży udało mu się pozyskać sumę 1100 złotych.

Wszystkim, którzy w dniu 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedzili Muzeum i wsparli akcję zbierania pieniędzy na wyrównanie szans w leczeniu noworodków, serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych Finałach WOŚP na terenie naszej placówki.

kj 1
kj 2
kj 3
kj 5

Stęszew 2014