Aktualności

STEMEB, czyli historia tartaku - wernisaż wystawy

17 września br. w siedzibie Muzeum Regionalnego w Stęszewie odbył się wernisaż wystawy pt. „STEMEB, czyli historia tartaku”. Ekspozycja ta jest drugą odsłoną cyklu wystaw o dawnych, często już nie istniejących zakładach Stęszewa. Wernisaż wystawy o tartaku i zakładach meblarskich zgromadził w miniony czwartek spore grono gości, przede wszystkim byłych pracowników STEMEB-u i tartaku, dla których była to znakomita okazja do rozmów i wspomnień po latach. Całość wydarzenia uzupełniło krótkie omówienie historii stęszewskiego zakładu przedstawianego na ekspozycji muzealnej. O wiele ciekawsza była jednak historia, jaka wyłaniała się z żywego dialogu, toczonego na wernisażu przez byłych koleżanek i kolegów z pracy…

DSC 3134
DSC 3141
DSC 3147
DSC 3150
DSC 3151
DSC 3156


STEMEB, czyli historia tartaku

Muzeum Regionalne w Stęszewie uprzejmie informuje, że w dniu 17 września 2015 roku zostanie otwarta wystawa czasowa pt. „STEMEB, czyli historia tartaku”. Jest to kolejna ekspozycja z cyklu „Dawne zakłady pracy Stęszewa”, przedstawiająca fabryki i przedsiębiorstwa determinujące w znacznym stopniu historię Stęszewa. W tartaku i powstałej później Stęszewskiej Fabryce Mebli STEMEB pracowała znaczna część mieszkańców miasta. Był to drugi obok roszarni największy zakład w mieście i najbliższych okolicach, a po którym obecnie nie ma już śladu. Pozostały budynki, ale instytucji już nie ma… Dlatego niezmiernie ważne jest, aby historię potężnych niegdyś, stęszewskich zakładów przypominać. Zapraszamy więc do odwiedzania otwieranej właśnie ekspozycji nie tylko byłych pracowników tartaku i STEMEB-u, ale również wszystkich – a zwłaszcza młodych – mieszkańców Stęszewa…!


Rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2015  minęła już 76 rocznica wybuchu wojny. Wielu mieszkańców gminy Stęszew straciło życie w tej najokrutniejszej ze wszystkich wojen.

Jednym z nich był Antoni Sołtysiak z Będlewa. Został on rozstrzelany  9 kwietnia 1940 roku na stęszewskim rynku przez hitlerowskich okupantów.

Aby uczcić pamięć Pana Antoniego Sołtysiaka oraz innych, którzy zginęli, pracownicy muzeum złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową na stęszewskim Rynku.


Muzeum na dożynkach w Trzebawiu

Dnia 30 sierpnia 2015r. odbyły się gminne dożynki, na których uczestniczyło nasze muzeum. Na  stoisku zaprezentowaliśmy narzędzia używane dawniej do zbioru i młócenia zboża -  sierpy, kosy, cepy, naczynia gospodarskie, kosze, osełki . Pokazaliśmy również wybrane fotografie z wystawy „25 lat samorządu Gminy Stęszew”. Obok namiotu muzeum Pan Zbigniew Tomaszewski prezentował starą młocarnie i opowiadał jak to dawniej z młóceniem bywało.

Było bardzo  duże grono osób, które chętnie przypominało  sobie jak kiedyś wyglądały żniwa.

DSC 0173
DSC 0191
DSC 0197
DSC 0223
DSC 0244


Stęszew 2014