Aktualności

Festiwal Ireneusza Zjeżdżałki - wystawa


Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Sielskie widoki Stęszewa w czasie II wojny światowej w obiektywie niemieckiej propagandy”. Ekspozycja ta została przygotowana w ramach współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i jest częścią III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. 

Wystawa „Sielskie widoki Stęszewa w czasie II wojny światowej w obiektywie niemieckiej propagandy” obejmuje zdjęcia mające przekonać osadników niemieckich z głębi III Rzeszy do przybywania na tereny Wielkopolski celem ludnościowego zgermanizowania tych ziem. Oglądając tę ekspozycję możemy się zatem przekonać, jak wiele wysiłku włożył niemiecki aparat propagandy w proces germanizacji podbitych terenów. Wystawa  jest dedykowana zarówno dla miłośników historii, jak i dla pasjonatów sztuki fotografii. Serdecznie zapraszamy!

Foto 5
Foto 9
Foto 6
Foto 8
Foto 11
Foto 10
Foto 3
Foto 4
Foto 1

Warsztaty koronki irlandzkiej

Warsztaty koronki irlandzkiej

W dniach od 20 do 24 września w Muzeum odbyły się warsztaty koronki irlandzkiej. Cieszyły się bardzo dużym powodzeniem wśród mieszkanek Stęszewa i okolic. Instruktorem była Pani Bernadeta HAN z Warszawy, która swoje umiejętności zdobywała w Irlandii. Temat ten jest tak obszerny, że przez te 5 dni zaledwie zdążono nauczyć się podstaw wykonywania tej koronki. Pani Bernadeta bardzo obrazowo opowiadała i pokazywała techniki wykonania tych pięknych koronek. Dzięki inspiracji Pani Bernadety został też stworzony herb koronki stęszewskiej, który prezentujemy poniżej.

Mamy nadzieje, że w przyszłym roku odwiedzi nas znowu i będziemy mogli poszerzyć nasze umiejętności w tym zakresie.

Oto kilka zdjęć z tych warsztatów.

S koronka ir 1
S koronka ir 3
S koronka ir 9
S koronka ir 10


1 września br. obchodziliśmy w całym kraju 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. 5

1 września br. obchodziliśmy w całym kraju 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W ramach tych uroczystości tradycyjnie upamiętniono również tych mieszkańców Stęszewa i okolic, którzy w czasach ostatniej wojny oddali swe życie lub narażali je dla obrony niepodległości Polski. Dla uczczenia pamięci stęszewskich uczestników II wojny światowej odbyła się uroczysta msza św., po której nastąpił przemarsz na rynek i złożenie kwiatów pod pomnikiem. W obchodach rocznicy wzięła również udział młodzież inaugurująca nowy rok szkolny.

S 1 września 1
S 1 września 7
S 1 września 9


Stęszew 2014