Aktualności

Rozpoznaj swoich bliskich - Stowarzyszenie Młodych Polek

W dotychczasowych odsłonach akcji "Rozpoznaj swoich bliskich" prezentowaliśmy zdjęcia pracowników Spółdzielni Tartaczno-Stolarskiej "STEMEB" oraz fotografię członków Wydziału Czeladzi Rzeźnickiej. Aktualnie przedstawiamy zdjęcie z roku 1932 roku, na którym widnieją członkinie stęszewskiego Stowarzyszenia Młodych Polek. Każdego, kto na zdjęciu rozpozna swoich bliskich, zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu (61) 8134-012 lub osobiście w siedzibie Muzeum: Stęszew, Rynek 8.

Stowarzyszenie Młodych Polek


Konkurs gwary - relacja i galeria zdjęć

W dniu 16 października 2015 roku w naszym Muzeum odbył się I Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej pt.”Pogodejmy jak downi”.  Konkurs ten został przygotowany wspólnie przez stęszewski Dom Kultury i Muzeum Regionalne. Patronem imprezy był burmistrz naszej gminy Włodzimierz Pinczak.  Natomiast medialnym patronem był „Kurier Lokalny”.  

Konkurs odbył się w czterech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna i dorośli. Zgłosiło się 39 uczestników.

Jurorami byli: znawca gwary wielkopolskiej Jacek Hałasik – przewodniczący oraz dwie członkinie zespołu ludowego „Modrzanki” Weronika Polaczyk i Magdalena Maik. 

Przebieg imprezy obserwowała liczna grupa publiczności.

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, jury wydało następujący werdykt:

- w kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła  Aleksandra Wencel, II miejsce Franciszek Kośmider, III miejsce Krystian Luleczka.

Przyznano również następujące  wyróżnienia:  Szymonowi Raniszewskiemu, Ewie Góreckiej, Mai Kowalak, Franciszkowi Wojciechowskiemu oraz Jessice Kaczmarek.

- w kategorii gimnazjum zwyciężyła Kinga Gemzicka, natomiast II i III miejsca nie przyznano.

- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych najwyżej oceniono Karolinę Kontek i także kolejnych miejsc nie przyznano.

- w kategorii dorosłych jednogłośnie zwyciężyła Anna Świderek, II miejsce zdobył Kazimierz Gibczyński a III miejsca nie przyznano.

Jury przyznało również Grand Prix konkursu dla Anny Świderek.

Okazałą statuetkę wykonał i ufundował Pan Włodzimierz Czerniejewicz ze Stęszewa.

Swój wkład w konkurs miał patron medialny „Kurier Lokalny, który ufundował książki pisane gwarą autorstwa Mariana Antoniego Bartkowiaka.

Książki te otrzymali: Katarzyna Józefiak i Jakub Gryczyński.

Statuetkę oraz cenne nagrody książkowej wręczył burmistrz Włodzimierz Pinczak.

Niewątpliwą atrakcją imprezy był występ Elżbiety Kirschner-Franek z Kościana, która jest propagatorką gwary kościańskiej. Jej występ wzbudził aplauz zarówno dzieci jak i dorosłych, bisowała kilka razy. 

Dla wszystkich wykonawców i gości organizatorzy przygotowali smaczny poczęstunek: placek na „ młodziach” oraz kawę i herbatę.

Impreza spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem przybyłych. W swoich komentarzach podkreślali, że pomysł jest trafiony i wymaga kontynuacji.

DSC 0022
DSC 0041
DSC 0043
DSC 0046
DSC 0068
DSC 0072
DSC 0185
DSC 0217
DSC 0244
DSC 0245
DSC 0254
DSC 0262
DSC 0264
DSC 0302
DSC 0312
DSC 0331


I Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej

16 października br. (piątek) w Muzeum Regionalnym w Stęszewie odbędzie się I Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej. Wydarzenie pod patronatem Burmistrza Gminy Stęszew jest organizowane przez stęszewskie placówki kultury – Muzeum oraz Dom Kultury. Konkurs zostanie przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, uczniowie ponadgimnazjalni i dorośli. Chęć udziału zgłosiło ok. 40 uczestników, a przewodniczącym jury będzie redaktor Radia Merkury, p. Jacek Hałasik. Konkurs rozpocznie się o godzinie 10:00. Chętnych do obserwowania konkursowych zmagań serdecznie zapraszamy!


Jesienne kiszenie kapusty - galeria zdjęć

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z wczorajszego pokazu jesiennego kiszenia kapusty. Zdjęcia są autorstwa p. Seweryna Kaczmarka. Życzymy miłego oglądania!

DSC 0002
DSC 0036
DSC 0037
DSC 0041
DSC 0051
DSC 0055
DSC 0058
DSC 0064
DSC 0095


Jesienne kiszenie kapusty

W dniu 8 października br. (czwartek) w Muzeum Regionalnym w Stęszewie odbędzie się już po raz drugi jesienne kiszenie kapusty. Impreza dedykowana  jest przede wszystkim uczniom stęszewskich szkół i ma na celu pokazać  codzienne prace mieszkańców nie tylko naszego regionu. Pokaz ma za zadanie również uzmysłowienie młodemu pokoleniu faktu, iż takie czynności jak jesienne kiszenie kapusty wyznaczały najczęściej rytm codziennej egzystencji i to takim oraz podobnym pracom w gospodarstwach domowych podporządkowany był cały harmonogram dni, tygodni miesięcy… „Jesienne kiszenie kapusty” to impreza dedykowana uczniom szkół, jednak zapraszamy na to wydarzenie każdego mieszkańca/mieszkankę Stęszewa, który będąc tego dnia w pobliżu Muzeum, zechce przypomnieć sobie jak to dawniej z kiszeniem kapusty bywało…


Stęszew 2014