Aktualności

II Gminny Konkurs Gwary Wielkopolskiej ?Pogodejmy jak downi?


W piątek 21 października 2016 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy Stęszew odbyła się druga edycja gwarowego konkursu. Muzeum Regionalne wspólnie z Domem Kultury w Stęszewie było organizatorem tego konkursu. Zgłosiło się 31 zawodników w 4 kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Niestety nie wszyscy zdążyli dojechać na czas. Uczestnicy przedstawiali różne poziom wykonania. W repertuarze dominowała klasyka przerobiona na gwarę jak np.; „Lokomotywa”, „Paweł i Gaweł”, „Kłamczucha”, „Kaczka-dziwaczka”.

Były też utwory napisane specjalnie na tę okazję. Grand Prix Festiwalu otrzymała Pani Grażyna Sielicka i Szkoła Podstawowa z Jeziorek. Jury przyznało miejsca od 1 do 3 i 6 równorzędnych czwartych miejsc w kategorii szkół podstawowych oraz 1 miejsce w kategorii gimnazjum. Nagrodami w konkursie były albumy o tematyce historycznej i turystycznej oraz książki o gwarze ufundowane przez Kurier Lokalny, Dom Kultury oraz Muzeum.

Konkurs 1
Konkurs 2
Konkurs 3
Konkurs 4
Konkurs 5
Konkurs 6
Konkurs 7
Konkurs 8
Konkurs 12
Konkurs 13
Konkurs 14
Konkurs 15
Konkurs 16

Pokaz jesiennego kiszenia kapusty 2016 - galeria zdjęć


W dniu wczorajszym, tj. 19 października br. w Muzeum Regionalnym w Stęszewie miała miejsce kolejna edycja imprezy pt. „Pokaz jesiennego kiszenia kapusty”. Co prawda niestety w tym roku niekorzystna pogoda miała duży wpływ na frekwencje podczas naszego muzealnego wydarzenia, to jednak nie przeszkodziło to w wykonaniu zaplanowanej pracy. Z pewnością za to – podobnie jak w minionym roku – pokaz kiszenia kapusty pomógł w przywołaniu wielu miłych wspomnień wśród grupy starszych mieszkańców Stęszewa. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z wczorajszej imprezy – zapraszamy do oglądania!

S kap 1
S kap 2
S kap 3
S kap 4

Gwara - konkurs

Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza do udziału w II edycji konkursu Gwary Wielkopolskiej „Pogodejmy jak downi”. Przypominamy, że pierwszą edycję konkursu w siedzibie Muzeum uświetnił swą obecnością znany popularyzator gwary, redaktor Radia Merkury p. Jacek Hałasik. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem – liczymy zatem, że podobnie będzie i tym razem. Zachęcamy do udziału! 


Pokaz jesiennego kiszenia kapusty


Muzeum Regionalne w Stęszewie zaprasza uczniów szkół z terenu naszej gminy na kolejną edycję imprezy pt. "Pokaz jesiennego kiszenia kapusty". Impreza odbędzie się w dniu 19 października br. w godzinach 10:00-14:00. Ze względu na konieczność ułożenia harmonogramu uczestnictwa prosimy o telefoniczne uzgodnienie odwiedzin poszczególnych grup uczniów.


Stęszew 2014