Aktualności

99 Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W dniu 27 grudnia br. w Stęszewie świętowano 99 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ramach obchodów Muzeum Regionalne zorganizowało pokaz grupy rekonstrukcyjnej, inscenizującej patrole powstańcze na ulicach Stęszewa. Oprócz tego na płycie stęszewskiego rynku zbudowano posterunek powstańczy ze szlabanem i budką strażniczą oraz powstańczy punkt sanitarny. Eksponatów do wzniesienia rocznicowej scenografii dostarczył Zbigniew Tomaszewski ze Stęszewa.

Po południu o godzinie 17 w kościele p. w. Świętej Trójcy w Stęszewie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpił przemarsz pod pomnik na rynku i dalsza część uroczystości. Pod obeliskiem zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a obchody zwieńczył okolicznościowy występ dzieci z zespołu szkolno-przedszkolnego w Jeziorkach. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia!

ka 2
ka 3
ka 4
ka 5
ka 6
ka 8
ka 9
ka 10
ka 11
ka 14
ka 15
ka 16
ka 17

Zajęcia nt. zwyczajów świątecznych 2

W grudniu 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Stęszewie odbywały się zajęcia dotyczące zwyczajów świątecznych i wigilijnych, w których uczestniczyły grupy uczniów z poznańskich szkół podstawowych. Spotkania te już po raz kolejny zorganizował poznański przewodnik wycieczek Maciej Rosa i podobnie jak w poprzednich latach cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Oprócz zaznajamiania się z obrzędami Świąt Bożego Narodzenia, dzieci miały też okazję poznać historię ziemi stęszewskiej. Uczniom towarzyszyli także rodzice, którzy wysłuchiwali opowieści o dziejach Stęszewa z niemniejszym zaciekawieniem. Po wizycie w Muzeum Regionalnym w Stęszewie, goście z Poznania wyruszyli na zwiedzanie fabryki bombek w Rostarzewie pod Wolsztynem. 

s dzieci muzeum 1
s dzieci muzeum 2
s dzieci muzeum 3
s dzieci muzeum 4
s dzieci muzeum 6
s dzieci muzeum 8
s dzieci muzeum 9
s dzieci muzeum 10

Stęszew 2014