Pokaz ręcznego wyrobu masła - galeria


Częścią ekspozycji stałej w Muzeum Regionalnym w Stęszewie są zbiory etnograficzne, cieszące się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w grupie najmłodszych gości naszej placówki. Dzięki tym eksponatom możemy pokazywać wszystkim osobom odwiedzającym naszą placówkę, jak wyglądało życie codzienne w Stęszewie lub jego okolicach. Ważnym elementem jest miedzy innymi ukazywanie historii stęszewskiego rzemieślnictwa oraz ocalanie od zapomnienia zanikających dzisiaj zawodów.

Dlatego Muzeum Regionalne w Stęszewie organizuje już od kilku lat w okresie wiosennym cykliczne pokazy ręcznego wyrobu masła, przeznaczone przede wszystkim dla grup przedszkolnych i młodzieżowych. Jak jednak pokazują doświadczenia lat minionych, często korzystają z tego wydarzenia również dorośli mieszkańcy Stęszewa, chcący choć przez chwilę przywołać miłe wspomnienia z dzieciństwa. 

11 maja br. na pokazie ręcznego wyrobu masła po raz kolejny gromadnie stawiły się stęszewscy przedszkolacy, którzy z zaciekawieniem słuchali opowieści o poszczególnych etapach wyrabiania masła. Równie chętnie i aktywnie przedszkolacy próbowali swoich sił w operowaniu kierzynką lub nieco bardziej zmechanizowaną masielnicą. Zwieńczeniem tych starań była natomiast degustacja wykonanego masła z pajdą chleba. Wszystkim zgodnie podkreślali niepowtarzalny smak wyrobionego tradycyjną metodą masła…

Zapraszamy zatem na pokaz w kolejnych latach, jak również na inne muzealne wydarzenia. Polecamy także galerię zdjęć z wczorajszego pokazu.

S masło 1
S masło 2
S masło 3
S masło 4
S masło 6
S masło 9
WP 20170511 09 35 37 Pro
WP 20170511 09 35 58 Pro
WP 20170511 09 37 53 Pro
WP 20170511 09 40 00 Pro
Stęszew 2014